محاسبه ارزش دوره عمر مشتری , مفهوم ارزش مشتری , CLV چیست , فرمول محاسبه clv , مشتریان با ارزش بالا

سه شنبه, ۲۴ مهر , ۱۳۹۷

CLV چیست ؟ محاسبه ارزش دوره عمر مشتری

محاسبه ارزش دوره عمر مشتری

 

شاید این موضوع کمی عجیب به نظر برسد ، ولی اکثریت مشتریان شما سود اندکی برای شما دارند ! اینن افراد به محض اینکه یک خدمات رسان یا فروشگاه ارزان تر   پیدا کنند شما را ترک خواهند گفت. به همین دلیل توسعه یک استراتژی بازاریابی برای جذب این طیف مشتری ها چندان عقلانی نخواهد بود. در بسیاری از موارد هزینه نگهداری از مشتری های ذکر شده بیشتر باعث ضرر رسانی خواهند شد تا سود ! . امروز تیم تحریریه طراحی سایت پرنا در خصوص محاسبه ارزش دوره عمر مشتری و فرمول محاسبه clv مقاله ای ارزشمند را برای شما عزیزان تهیه کرده است . امید است با خواندن این مقاله توانایی تشخیص مشتریان با ارزش بالا خود را پیدا کنید و بهره وری مالی خود را بهبود بخشید.

 

مفهوم ارزش مشتری ; یک مشتری چه قدر ارزش دارد ؟

 

جواب این سوال را با یک مثال می دهیم . ارزش یک مشتری برای استارباکس ( قهوه فروشی های زنجیره ای آمریکا ) بر اساس میزان قهوه ای است که مصرف می کند. فکر میکنید مشتریان استارباکس سالانه چه قدر خرج قهوه می کنند ؟ ۵۰۰$ ، ۱,۰۰۰$ ؟ ۱۴,۰۰۰$ ؟ درست است ۱۴ هزار دلار . استارباکس با محاسبه ارزش دوره عمر مشتری خود را به طور سالانه ۱۴,۰۹۹ دلار تخمین زده است.شما باید تخمین بزنید که سود سالانه هر مشتری که جذب شما و طراحی سایت شما  می شود چه قدر خواهد شد . استارباکس روی ۵$ که قیمت هر لیوان قهوه است حساب نمی کند ، برای آنها هر مشتری ۱۴,۰۰۰$ ارزش دارد.

 

بسیاری از مشتریان شما آنقدر هم با ارزش نیستند !

 

طبق قانون ۸۰/۲۰ ، ۸۰ درصد وقایع مربوط به ۲۰% اتفاقات هستند . این قانون در حوزه مشتریان شما نیز صدق می کنند. حدود ۲۰% مشتریان شما ۸۰ % سود شما را شامل می شوند. پس چه بهتر که توان خود را بر روی راضی نگه داشتن آن ۲۰% کنید ، با این کار می تواند با هزینه کمتر سود خود را در طراحی سایت حرفه ای افزایش دهید.

 

اطلاع نداشتن از محاسبه ارزش دوره عمر مشتری و نشناختن مشتریان با ارزش بالا به ضرر شما تمام خواهد شد.

 

بر اساس تحقیقات انجام شده در خصوص شناخت ارزش مشتریان بیش از ۶۶% بازاریابان حرفه مشتریان با ارزش بالا خود را نمی شناسند.  به همین دلیل موقیعت های مناسب برای پیشرفت کسب و کار و بهبود سود خود را در طراحی سایت از دست می دهند. اگر قدر این فرصت را می دانستند می توانستد تا ۱۷% بهره وری خود را افزایش دهند. به طور خلاصه شما نمی خواهید بودجه خود را صرف مشتریان بی ارزشی بکنید که چندانی برای شما مفید نخواهند بود .

 

مفهوم ارزش مشتری و CLV چیست ؟

 

مفهوم عبارت ” یک مشتری عالی ” برای طراحی سایت حرفه ای شما چیست ؟  مردم اکثرا جواب های متفاوتی خواهند داد. مشتریانی که بیشترین بهره وری مالی را دارند ، مشتریان که وفادار هستند ، مشتریانی که به آسانی جذب می شوند. CLV مخفف Highest Customer Lifetime به معنای طول عمر مشتری است . مفهوم این عبارت حداکثر سودی است که شما در تمامی طول مدت همکاری با یک مشتری به دست خواهید آورد.

 

چگونه CLV را محاسبه کنیم ؟ فرمول محاسبه clv

 

فرمول های متنوع زیادی برای محاسبه CLV وجود دارد. اما به معرفی یکی از معمول ترین و ساده ترین آنها می پردازیم.

CLV = متوسط قیمت فروش * تعداد فروش تکرار شده * زمان تخمینی ماندگاری مشتری * نهایت سود ممکن

برای مثال فروش یک لیوان قهوه به مشتری در کافه های سرگردنه ای تهران 😐  قیمت هر قهوه ۱۰ هزار تومان ، تعداد قهوه که ممکن است مشتری در یک سال خریداری کند برابر است با ۵۰ ، مدت زمان تخمینی ۲ سال ،  و سود هر قهوه ۴ هزار تومان

CLV = 10,000 * 50 * 2 * 4,000

ارزش دوره عمر مشتری برابر است ۴,۰۰۰,۰۰۰ میلیون تومان !

 

سخن آخر

بسیاری از ما بسیار سخت کوش هستیم ، ولی بر روی مسائلی که چندان مفید نخواهند بود !

بیشتر بخوانید

طراحی سایت پرنا

 

 

 

برچسب ها : ,,,,,,,,,,

اشتراک گذاری در صفحات مجازی

مشاوره رایگان !